دولت آمریکا از امروز (جمعه 12 خرداد 1396) قانون اطلاعات تکمیلی برای متقاضیان ویزای آمریکا را به اجرا میگذارد. به موجب این قانون، تمامی کنسولگری های ایالات متحده در صورت تشخیص «نیاز به بررسی بیشتر» در پرونده متقاضیان ویزای آمریکا، فرمی را جهت جمع آوری اطلاعات شامل تاریخچه سفرهای 15 سال گذشته، سوابق شغلی 15 سال اخیر، نام کاربری شبکه های اجتماعی طی 5 سال اخیر، اطلاعات همسران، فرزندان، برادران و خواهران و اطلاعات مربوط به محل سکونت طی 15 سال اخیر ارائه خواهند داد تا متقاضی تمامی این اطلاعات را در اختیار کنسولگری قرار دهد. این اطلاعات بخشی از فرایند روال اداری یا همان Administrative Processing تلقی میشود.

فرم DS-5535 را چه کسانی باید تکمیل کنند؟

این پرسشنامه برای تمامی انواع ویزاهای مهاجرتی و غیر مهاجرتی (توریستی، شغلی، دانشجویی و غیره) ارائه خواهد شد. جمع آوری اطلاعات از طریق فرم DS-5535 انجام میشود. برندگان لاتاری گرین کارت نیز در زمره همین قانون میباشد.

نحوه تکمیل فرم DS-5535:

  1. تاریخچه سفرهای 15 سال گذشته که در آن به منبع مالی برای سفر نیز اشاره شده باشد.
  2. محل سکونت 15 سال اخیر.
  3. سابقه شغلی 15 سال اخیر.
  4. تمامی شماره پاسپورت ها و کشورهای صادر کننده پاسپورت متقاضی
  5. نام و تاریخ تولد همه برادران و خواهران
  6. نام و تاریخ تولد همه فرزندان
  7. نام و تاریخ تولد همه همسران فعلی و قبلی
  8. نام کاربری شبکه های اجتماعی که طی 5 سال اخیر عضو آن بوده اید نظیر فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، گوگل پلاس و غیره
  9. شماره تلفن و آدرس ایمیل های 5 سال گذشته متقاضی

 

قانون پرسشنامه DS-5535

 

اغلب اطلاعات فوق در زمان اقدام به درخواست وقت سفارت در فرم های قبلی نظیر DS260 یا DS160 و غیره دریافت شده است اما مدت زمان ذکر شده کوتاه میباشد. برای مثال در فرم ها 5 سال نوشته شده اما در فرم DS-5535 سابقه 15 سال اخیر درخواست میشود. یا اطلاعاتی نظیر نام و تاریخ تولد فرزندان، خواهران و برادران به تازگی اضافه شده است. تاریخچه سفرهای 15 ساله اخیر ممکن است الزاماً محدود به سفرهای خارجی نبوده و سفرهای داخل کشور متقاضی را نیز شامل شود. همچنین در صورتی که سفر به کشورهایی که تحت کنترل عملیاتی گروه های تروریستی هستند باشد، نیاز به جزئیات بیشتری در رابطه با سفر و ارائه مدارک مربوطه باشد.

مطابق ادعای وزارت امور خارجه ایالات متحده، جمع آوری این اطلاعات در تسریع روند بررسی سوابق متقاضیان ویزا موثر میباشد و مطابق همین ادعا، نژاد، قومیت، ملیت، دین و مذهب، جنسیت و دیدگاه های سیاسی تاثیری در روند تایید یا عدم تایید درخواست ویزا نخواهد داشت.

وزارت خارجه آمریکا تخمین زده که سالانه از حدود نیم درصد معادل تقریبی 65.000 نفر از متقاضیان ویزای آمریکا خواسته خواهد شد این فرم را پر کنند. در مصوبه این قانون آمده است که گرفتن نام کاربری شبکه های اجتماعی به معنای دخل و تصرف در نام کاربری متقاضیان نیست و وزارت امور خارجه بجز بررسی های معمول، اختیار هیچگونه تغییری در تنظیمات پروفایلی یا پست و کامنت برای دیگران نخواهد داشت که البته صرفاً با نام کاربری این گونه اعمال قابل انجام نیست.

فرم DS-5535 چه زمانی به متقاضی داده میشود؟

این پرسشنامه ممکن است در زمان حضور در سفارت شخصاً به فرد تحویل داده شود تا همانجا اقدام به تکمیل آن نماید یا به صورت شفاهی از او سوال شود و یا پس از اتمام مصاحبه و در صورت لزوم به ایمیل متقاضی ارسال شده و درخواست تکمیل آن داده شود.

دانلود فرم DS-5535

فرم یا پرسشنامه DS-5535 را میتوانید از این آدرس با فرم docx و قابل ویرایش در نرم افزار ورد (Word) مایکروسافت دانلود نمایید.

در صورتی که نیاز به مشاورین مجرب جهت تکمیل فرم DS-5535 دارید میتوانید از طریق تلگرام موسسه اقدام به اخذ وقت مشاوره نمایید.